Forum związkowe. Odpowiedzi / opinie


Poniżej prezentujemy pytania oraz odpowiedzi, które zostały do nas wysłane przez członków związku.


   Data wpisu: 22.10.2021 r.   Autor: X

Dot. Posiłków regeneracyjnych Kp. Art.232 Pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi ustala, na jakich stanowiskach pracy pracownicy powinni otrzymywać posiłek profilaktyczny oraz zasady ich wydawania. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, może on podjąć decyzję po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.

Odpowiedź Administratora:

Art. 232. [Obowiązek zapewnienia profilaktycznych posiłków i napojów] Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania. Zasady określa (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów oraz z dnia 12 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów) Oczywiście, że pracodawca ma obowiązek konsultacji wszystkiego co dotyczy grupowych spraw pracowników. Badania, które ma zamiar przeprowadzić Spółka mają wyeliminować ewentualne pytania dlaczego te stanowiska, a nie inne są szczególnie uciążliwe oraz podstawę do przydzielenia świadczeń objętych zwolnieniem podatkowym


   Data wpisu: 20.10.2021 r.   Autor: Victor

Chciałby poruszyć sprawę czasu wchodzenia z zakładu. Przed pandemią sprawa była jasna. Wychodziło się przez bramę o pełnych godzinach: 6.00, 14.00 i 22.00. Gdy zaczęła się pandemia koronawirusa i po ukazaniu się zarządzeń Pana Prezesa dotyczących zapobiegania epidemii na terenie W.Z.K "Victoria", mogliśmy wychodzić z zakładu zaraz po wykąpaniu się, aby nie gromadzić się na łaźni. Z czasem ten zwyczaj został zaniechany na oddziale Węglowni. Obecnie nie możemy wychodzić przed pełną godziną. Z obserwacji wynika, że nie dotyczy to pracowników innych oddziałów, którzy wychodzą przez bramę przed pełną godziną zaraz po wykąpaniu się. Obecnie gdy rozwija się czwarta fala, taka sytuacja jest dla mnie mało komfortowa, gdy wykąpie się i muszę czekać na łaźni 5 czy dziesięć minut na wyjście. Mam już prawie 60 lat i przebywanie na łaźni w środowisku sprzyjającym zarażeniu się dłużej niż jest to potrzebne zagraża mojemu zdrowiu i życiu. Na zakładzie powinny obowiązywać jednakowe zasady dla pracowników wszystkich oddziałów. Proszę o wyjaśnienie tej sprawy, a najlepiej oficjalnego stanowiska kierownictwa zakładu.


   Data wpisu: 18.10.2021 r.   Autor: X

Kiedy będą domowy w sprawie posiłków regeneracyjnych dla pracowników? W jakiej formie będą wydawane.

Odpowiedź Administratora:

obecnie dział BHP przygotowuje się do wyłonienia firmy, która przeprowadzi badania wydatków energetycznych na stanowiskach pracy. Jest to niezbędne do ustalenia uprawnionych do posiłków profilaktycznych. Ostatnie takie badania mamy z roku 2000 więc trzeba je uaktualnić.


   Data wpisu: 06.10.2021 r.   Autor: Werluk

Czy oprócz opłaty 15 zł. będzie jeszcze pobierany podatek od karnetów na basen?

Odpowiedź Administratora:

Nie. To jest całkowity koszt.


   Data wpisu: 04.10.2021 r.   Autor: Adam

A co z biletami do kina,,?

Odpowiedź Administratora:

Będą w październiku. Jestem w trakcie załatwiania.


   Data wpisu: 04.10.2021 r.   Autor: Pixel

Witam, kiedy będą dostępne karnety na basen?

Odpowiedź Administratora:

Karnety na basen dla członków związku są już dostępne. Odpłatność za karnet to 15 zł. płatne przy odbiorze. Wartość karnetu to 150 zł + 25% rabatu.


   Data wpisu: 04.10.2021 r.   Autor: administrator

Premia kwartalna jest premią dodatkową w pełni uznaniową. Przydzielana pula środków na komórki organizacyjne wg klucza ilość zatrudnionych razy kwota ok. 400 zł. Wypłacona będzie najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu października.


   Data wpisu: 02.10.2021 r.   Autor: Niecierpliwy Florek

Kiedy wypłacana będzie październikowa premia kwartalna? I jakie są zasady jej naliczania, czy jest to jakiś procent od zysku kwartalnego czy stała pula?


   Data wpisu: 21.09.2021 r.   Autor: Woodyga

Dzień dobry Czy pracodawca zamierza zorganizować szczepienia przeciw grypie ??

Odpowiedź Administratora:

Zwyczajowo szczepienia odbywają się w październiku. Jeżeli ktoś zgłosił przełożonemu w terminie wyznaczonym przez Pracodawcę chęć zaszczepienia to tylko musi czekać na termin.


   Data wpisu: 19.09.2021 r.   Autor: Victor

Z tego co mi wiadomo, to na dzień dzisiejszy nie ma żadnego "stanu epidemii" . Jeśli jednak takowy istnieje, to co on ma wspólnego z naszym świadczeniem socjalnym ?

Odpowiedź Administratora:

Od dwóch lat mamy ogłoszony w Polsce stan epidemii. 24.06.2020 r. weszła ustawą tarcza 4.0 która ogranicza zasilanie ZFŚS tym przedsiębiorstwom, które uzyskały pomoc publiczną. Uzgodnienia, które zostały wypracowane wynikają z możliwości jakie wymuszają przepisy.


   Data wpisu: 19.09.2021 r.   Autor: Victor

W komunikacie dotyczącym porozumienia z zarządem nie ma nic o gruszy w przyszłym roku. Czy coś na ten temat wiadomo ?

Odpowiedź Administratora:

Uzgodniliśmy, że jeżeli nie zostanie zniesiony "Stan Epidemii" to poziom świadczenia "wczasy pod gruszą" będzie na poziomie roku 2021.


   Data wpisu: 15.09.2021 r.   Autor: Parapet

Czy kwestia braku przerw na produkcji będzie jakoś rowiązana, czy może nikomu to nie przeszkadza i nie ma tematu?

Odpowiedź Administratora:

Proszę o informację na jakim oddziale i na której brygadzie ?


   Data wpisu: 10.09.2021 r.   Autor: Mariusz

Czy przeszeregowania też wynegocjowaliscie? Czy dalej pracownicy zatrudnieni " mniej więcej w tym samym czasie" z mniejszymi umiejętnościami będą mieli o 500zl więcej (4400-4900)?

Odpowiedź Administratora:

Tak. Ogólnie na wynagrodzenia w porównaniu do tego roku przeznaczyliśmy 8% tj.:( 6% - podwyżki, 1% premia, 1% przeszeregowania) Z tego co nas poinformował Zarząd wynikało, że jest we wrześniu kilkadziesiąt przeszeregowań z produkcji. Nie wiem czy wszystkich obejmą, ale skala jest bardzo duża.


   Data wpisu: 07.09.2021 r.   Autor: Woodyga

Dziku zwierzaku a może ja jestem koleżanką, Administratorze wiemy że akurat Ty nie musisz się kajać 😀


   Data wpisu: 07.09.2021 r.   Autor: Dziki

Do Wodyga》》》》》 Kolego nie trzeba być altruistą by spróbować być asertywnym , by mieć coś do powiedzenia i potrafić wykorzystać argumenty. Jeśli związki mają takowe a na pewno mają to powinny je wykorzystać właśnie teraz ... A są nimi np. Protokoły rozbieżności spotkań co prowadzi do sporu zbiorowego z pracodawcą , na skutek nie porozumienia się, można wykorzystać np. Możliwość referendum i sprawdzić nastroje ekipy . Jeśli ludzie opowiedzą się za stroną społeczną daje to wtedy możliwość do przeprowadzenia pogotowia strajkowego. Co w ostateczności prowadzi do .... reszty się każdy domyśli. Do niewolnika》》》》》 Jeśli strefa nas dogania z zarobkami a na koksowni zaczyna się tworzyć klimat strefy czas wyciągnąć wnioski .Na strefie np. W takiej Toyocie związki co roku potrafią wywalczyc podwyżkę to o co chodzi tu u nas ... ??? Może czas zasięgnąć języka że strefy jeśli tam mają jaja żeby się postawić...

Odpowiedź Administratora:

Witam czytelników Forum, czytając wasze przemyślenia nasuwa mi się stare powiedzenie "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma". Jeżeli chodzi o znajomość narzędzi to oczywiście bardzo dobrze je znamy. Procedury o których piszecie trwają kilka miesięcy, a nam w tej sytuacji zależy na czasie. Rozpoczęły się dopiero negocjacje i nie widzę powodu wylewania na Związki kubła z pomyjami. Dajcie nam szansę, bo uważamy, że Zarząd nie ma argumentów do dziadowania.


   Data wpisu: 06.09.2021 r.   Autor: Woodyga

Pięknie to Niewolniku ująłeś , ale gdybyś porównał negocjacje do partii szachów to zauważyłbyś że Zarząd perfekcyjnie zaszachował stronę społeczną a wśród naszych przedstawicieli nie ma bohaterów a tym bardziej altruistów


   Data wpisu: 06.09.2021 r.   Autor: Niewolnik

Witam moje pytanie jest takie, kiedy wszystkie związki się wezmą za to do czego zostały stworzone? Jak można pisać że " czym sytuacja Firmy jest lepsza tym negocjacje są trudniejsze" jak nie teraz to k...kiedy !? Macie różne narzędzia do działania i wynegocjowania jak najlepszych warunków, czas uderzyć pięścią w stół i pokazać kto na kogo pracuje, a przewodniczący wszystkich związków powinni pierwsi wziąć flagę do ręki poprowadzić załogę pod biuro "PREZESA". Inflacja powinna być cyfrą początkową do podwyżek plus parę procent do tego by godnie żyć, pracujemy w tym momencie praktycznie bez przerwy....ludzi brak...tną zatrudnienia i nie ma kim robić...a strefa dogania nas jak już nie dogoniła z zarobkami. Jak poprzedni rok był słabszy ze sprzedażą to potrafili zabrać cześć premii i zmniejszyć dodatki gdzie produkcja szła normalnie... lecz jak jest lepiej to już nie działa w drugą stronę??? Przewodniczący przestań w końcu się układać i przybijać piątki z prezesem tylko walcz z innymi o nas!!! Ostatnie pytanie, kiedy się obudzicie?


   Data wpisu: 03.09.2021 r.   Autor: Werluk

Witam. Czy będą karnety na basen w tym roku?

Odpowiedź Administratora:

Tak planujemy w październiku uruchomić basen i kino. Jedyną przeszkodą może być wprowadzony kolejny Lock Down.


   Data wpisu: 01.09.2021 r.   Autor: Dziki

Witam. Ciekawi mnie co będzie zrobione odnośnie płac ,,podwyżek,, w tym roku... Na wstępie chciał bym was uświadomić, że inflacja obecnie doszła do poziomu 5,4% . Lecz zapewne o tym wiecie ;-) ( z analiz wynikia, że do końca roku przekroczy 6% ) Więc walka o tak zwane podwyżki inflacyjne powinna być ujęta brakiem podwyżki w ostatnim roku gdzie inflacja była na poziomie 3,4% . Podsumowując zarabiamy o około 10% mniej co do roku 2019. Poza tym nastroje ekip pracujących na produkcji są złe powiedział bym nawet ,bardzo złe . Dużo świeżo przyjętych pracowników odchodzi w poszukiwaniu lepiej płatnej nie tak ciężkiej pracy. Duża liczba osób przebywających na L4 . To wszystko wpływa na morale załogi . Które obecnie sięgają już chyba dna . Poza tym wieczna walka o jakiekolwiek wolne z przełożonymi i brak jasnych odpowiedzi , nic nie można zaplanować. Mistrzowie też w czarnej ,,D'' bo masa ludzi na L4 i tak się koło zamyka. Więc pertraktacje (strzelam teraz ) o 10% gdzie trzeba zejść bo wiadomo tyle się nie ugra to zdecydowanie za mało żeby podnieść morale załogi. Pozdrawiam Dzik


   Data wpisu: 01.09.2021 r.   Autor: administrator

na dniach spotykają się Związki z Zarządem, a głównym tematem będą sprawy płacowe w bieżącym roku. Niezależnie od tego zgodnie z postanowieniami Układu Zbiorowego do końca października strony prowadzą negocjacje na temat wzrostu wynagrodzeń w kolejnym roku.


   Data wpisu: 31.08.2021 r.   Autor: piecuch

zamierzacie coś robić z tymi płacami, bo na razie tylko obiecujecie?


   Data wpisu: 27.08.2021 r.   Autor: Las Palmas

Jaka jest aktualna kwota odprawy emerytalnej?

Odpowiedź Administratora:

Kwotę odprawy emerytalnej można obliczyć sobie samemu korzystając z „Kalkulatora odprawy emerytalnej” umieszczonego na naszej stronie internetowej. W kalkulatorze wystarczy wybrać staż pracy a następnie kliknąć w czerwony przycisk z napisem „Oblicz” i zobaczymy wtedy kwotę naszej odprawy emerytalnej podaną w wartościach brutto i netto. Kalkulator jest widoczny w górnej części strony.


   Data wpisu: 27.08.2021 r.   Autor: Młody pracownik

Czy w przyszłym roku można liczyć na to, że wczasy pod gruszą wrócą do poziomu, który mieliśmy przez ostatnie lata?

Odpowiedź Administratora:

Zrobimy wszystko, żeby tak było, jest jednak zawsze jakieś ale. Zgodnie z polityką TFS w 2022 można się spodziewać zasilenia z podziału zysku, ale nadal będzie nam brakować ok. 1 mln. żeby wrócić do poziomu z lat 2016-2020.